
09498-72620 Avdel Hexsert Threaded Inserts
Avdel Hexsert 09498-72620 Semi-Hex Body Rivetnut Insert; M6x1 ISO-5H, (0.020 - 0.118 Inch Grip), Large Flange Head, Steel, Zinc Clear Trivalent Chromate Passivated Finish
Product Information
MPN
09498-72620
BSPN
BA-09498-72620
Available Qty
Minimum Order Qty
Qty Interval
Avg Lead Time For Backorders
Backorder Available Date
Price
-
Your Net Price
-
Available from these sellers
New (3) from Rs. 10,538 + Rs. 100 Shipping
Want to order more than the available Quantity? Click here
You can order the available quantity above and place a Backorder for more here with this Seller.
MPN
09498-72620
BSPN
BA-09498-72620
Min. Order Qty For Backorders
1
Avg Lead Time For Backorders
54 days
Backorder Available Date
Qty Interval After MOQ
1
Price
0.4958
$0.4958
Your Net Price
$0.4958
0 % response rate, 0 -mins response time
| Brand | Hexsert Threaded Inserts |
|---|---|
| Manufacturer Part# | 09498-72620 |
| Minimum Grip | 0.51mm |
| Maximum Grip | 3.00mm |
| Grip Range | 0.51 - 3.00mm |
| Body End | Open End |
| Body Material | Steel |
| Material Detail | Low Carbon Steel DIN EN 10263-2 Qst 34-3, BS EN/DIN 10263-2 C8C, Werkstoff 1.0213, SAE 1008 |
| Body Finish | Zinc Clear Trivalent Chromate Passivated |
| Finish Detail | Zinc Clear Trivalent Chromate Passivated per ASTM B-633 Type II, Class 2 |
| Minimum Hole Size | 8.99mm |
| Maximum Hole Size | 9.10mm |
| Drill Size | T |
| Body Length | 15.49mm |
| Set Body Length | 10.10mm |
| Installed Thread Depth | N/A |
| Seller Part Number | BA-09498-72620 |
| Diameter | 8.89mm |
| Manufacturer | Avdel |
| Stock Status | Backorder |
Avdel Hexsert Semi-Hex Body Rivetnut Insert, Unit of Measure: Metric, 0.350 Inch Decimal Equivalent, 8.89mm Nominal Metric Diameter, Thread Size: M6x1 ISO-5H, 0.020 Inch (0.51mm) Minimum Grip, 0.118 Inch (3.00mm) Maximum Grip, 0.020 - 0.118 Inch (0.51 - 3.00mm) Grip Range, 0.520 Inch (13.20mm) Head Diameter, 0.059 Inch (1.50mm) Head Height, Large Flange Head, 0.354 Inch (8.99mm) Minimum Hole Size, 0.358 Inch (9.1mm) Maximum Hole Size, Body End: Open End, 0.610 Inch (15.49mm) Body Length, Set Body Length: 0.398 Inch (10.10mm), Installed Thread Depth: N/A, Steel Body Material, Material Detail: Low Carbon Steel DIN EN 10263-2 Qst 34-3, BS EN/DIN 10263-2 C8C, Werkstoff 1.0213, SAE 1008, Zinc Clear Trivalent Chromate Passivated Body Finish, Finish Detail: Zinc Clear Trivalent Chromate Passivated per ASTM B-633 Type II, Class 2, RoHS 3 Compliant Yes

