
09658-00600 Avdel TSN Threaded Inserts
09658-00600, O Style Round Body, Avdel, TSN Threaded Inserts
Product Information
MPN
09658-00600
BSPN
BA-09658-00600
Available Qty
Minimum Order Qty
Qty Interval
Avg Lead Time For Backorders
Backorder Available Date
Price
-
Your Net Price
-
Available from these sellers
New (3) from Rs. 10,538 + Rs. 100 Shipping
Want to order more than the available Quantity? Click here
You can order the available quantity above and place a Backorder for more here with this Seller.
MPN
09658-00600
BSPN
BA-09658-00600
Min. Order Qty For Backorders
1
Avg Lead Time For Backorders
140 days
Backorder Available Date
Qty Interval After MOQ
1
Price
99999999
$99,999,999.0000
Your Net Price
$99,999,999.0000
0 % response rate, 0 -mins response time
| Brand | TSN Threaded Inserts |
|---|---|
| Manufacturer Part# | 09658-00600 |
| Minimum Grip | 0.030 Inch (0.76mm) |
| Maximum Grip | 0.128 Inch (3.25mm) |
| Grip Range | 0.030 - 0.128 Inch (0.76 - 3.25mm) |
| Body End | Open End |
| Body Material | Steel |
| Material Detail | Steel 1008/1010 |
| Body Finish | Zinc Clear Trivalent Chromate |
| Minimum Hole Size | 0.376 Inch (9.55mm) |
| Finish Detail | Zinc Clear Trivalent Chromate per ASTM B-633 Type I, Class 2 |
| Maximum Hole Size | 0.380 Inch (9.66mm) |
| Drill Size | [3/8] Inch |
| Body Length | 0.575 Inch (14.60mm) |
| Set Body Length | 0.374 Inch (9.50mm) |
| Installed Thread Depth | N/A |
| RoHS 3 Compliant | Yes |
| Seller Part Number | BA-09658-00600 |
| Diameter | 0.374 Inch |
| Manufacturer | Avdel |
| Stock Status | Backorder |
09658-00600, O Style Round Body, Avdel, TSN Threaded Inserts, Body Finish : Zinc Clear Trivalent Chromate, Material Detail : Steel 1008/1010, Body Length : 0.575 Inch (14.60mm), Unit of Measure : Metric, Nominal Diameter [Metric] : 9.50mm;, Minimum Grip : 0.030 Inch (0.76mm), Set Body Length : 0.374 Inch (9.50mm), Installed Thread Depth : N/A, Body End : Open End, RoHS 3 Compliant : Yes, Minimum Hole Size : 0.376 Inch (9.55mm), Maximum Hole Size : 0.380 Inch (9.66mm), Maximum Grip : 0.128 Inch (3.25mm), Head Height : 0.030 Inch (0.76mm), Head Diameter : 0.420 Inch (10.67mm), Thread Size : M6x1 ISO-5H, RoHS Compliant : 1295, Style : 63253, Drill Size : [3/8] Inch, Type : O Style Round Body, Grip Range : 0.030 - 0.128 Inch (0.76 - 3.25mm), Decimal Equivalent Diameter : 0.374 Inch, Finish Detail : Zinc Clear Trivalent Chromate per ASTM B-633 Type I, Class 2, Body Material : Steel

