
75202 Recoil Keyserts (Recoil)
Recoil 75202 Heavy-Duty Key Locking Insert, Internal M20 x 2.5, Class 6H, External M30 x 2, Class 6G, C1215 Steel with 302 Stainless Steel Keys, Zinc Phosphate
Product Information
MPN
75202
BSPN
BA-75202-RE
Available Qty
Minimum Order Qty
Qty Interval
Avg Lead Time For Backorders
Backorder Available Date
Price
-
Your Net Price
-
Available from these sellers
New (3) from Rs. 10,538 + Rs. 100 Shipping
Want to order more than the available Quantity? Click here
You can order the available quantity above and place a Backorder for more here with this Seller.
MPN
75202
BSPN
BA-75202-RE
Min. Order Qty For Backorders
1
Avg Lead Time For Backorders
156 days
Backorder Available Date
Qty Interval After MOQ
1
Price
68.9265
$68.9265
Your Net Price
$68.9265
0 % response rate, 0 -mins response time
| Brand | Keyserts (Recoil) |
|---|---|
| Manufacturer Part# | 75202 |
| Internal Thread Size | M20x2.5 |
| Internal Thread Class | 6H |
| External Thread Size | M30x2 |
| External Thread Class | 6G |
| Body Material | Steel |
| Body Material Detail | C1215 Carbon Steel |
| Keys Material | 302 Stainless Steel |
| Finish Detail | Zinc Phosphate and Ferrocote 364-3 Oil |
| Body Length | 30mm |
| Counter Sink Diameter | 30.25mm |
| Thread Tap Size | M30x2 |
| Thread Tap Class | 6H |
| Minimum Thread Tap Depth | 34.50mm |
| Removal Drill Size | 25.75mm |
| Removal Drill Depth | 6.35mm |
| Installation Tap Drill Size | 28.00mm |
| Seller Part Number | BA-75202-RE |
| Installation Tool Part No. | 72875 |
| Manufacturer | Recoil |
| Stock Status | In Stock |
Recoil Heavy-Duty Key Locking Insert, Style: Locking, Unit of Measure: Metric, M20 x 2.5 Internal Thread, 6H Internal Thread Class, M30 x 2 External Thread, 6G External Thread Class, Steel, Body Material Detail: C1215 Carbon Steel, 302 Stainless Steel Keys Material, Finish Detail: Zinc Phosphate and Ferrocote 364-3 Oil, 30 mm Body Length, Recommended Installation BA-72875, Tap Drill Size: 28.00 mm, 30.25 mm Counter Sink Diameter, M30 x 2 Thread Tap Size, 6H Thread Tap Class, 34.50 mm Min Thread Tap Depth, 25.75 mm Removal Drill Size, 6-11/32 mm Removal Drill Depth

