
AOS3-470-2.0 AVK Fasteners and Tool Parts A-O Threaded Inserts
AOS3-470-2.0, AVK Fasteners and Tool Parts A-O Threaded Inserts, M4 x 0.7 ISO Thread Size, (0.50 - 2.00mm Grip), Round Body, Low Profile Head, Steel Material, Zinc Clear Trivalent Chromate Finish, RoHS
Product Information
MPN
AOS3-470-2.0
BSPN
BA-AOS3-470-2.0
Available Qty
Minimum Order Qty
Qty Interval
Avg Lead Time For Backorders
Backorder Available Date
Price
-
Your Net Price
-
Available from these sellers
New (3) from Rs. 10,538 + Rs. 100 Shipping
Want to order more than the available Quantity? Click here
You can order the available quantity above and place a Backorder for more here with this Seller.
MPN
AOS3-470-2.0
BSPN
BA-AOS3-470-2.0
Min. Order Qty For Backorders
1
Avg Lead Time For Backorders
84 days
Backorder Available Date
Qty Interval After MOQ
1
Price
0.0289
$0.0289
Your Net Price
$0.0289
0 % response rate, 0 -mins response time
| Brand | A-O Threaded Inserts |
|---|---|
| Manufacturer Part# | AOS3-470-2.0 |
| Minimum Grip | 0.50mm |
| Maximum Grip | 2.00mm |
| Grip Range | 0.50 - 2.00mm |
| Body End | Open End |
| Body Material | Steel |
| Material Detail | Steel 1008/1010 |
| Body Finish | Zinc Clear Trivalent Chromate |
| Minimum Hole Size | 6.40mm |
| Finish Detail | Zinc Clear Trivalent Chromate Per ASTM B-633 Type I, Class 2 |
| Drill Size | E |
| Body Length | 9.78mm |
| Set Body Length | 8.00mm |
| RoHS 3 Compliant | Yes |
| Seller Part Number | BA-AOS3-470-2.0 |
| ECCN | EAR99 |
| HTS Codes | 7318.19.0000 |
| Diameter | 6.32mm |
| Manufacturer | AVK Fasteners and Tool Parts |
| Stock Status | In Stock |
AOS3-470-2.0 AVK Fasteners and Tool Parts A-O Threaded Inserts , Manufacturer Part#: AOS3-470-2.0 , Manufacturer: AVK Fasteners and Tool Parts , Brand: A-O Threaded Inserts , UOM (Inch or Metric): Metric , ECCN: EAR99 , HTS Codes: 7318.19.0000 , Style: O Style Round Body , Thread Size: M4 x 0.7 ISO , Drill Size: E , Body Material: Steel , Finish Detail: Zinc Clear Trivalent Chromate Per ASTM B-633 Type I, Class 2 , Grip Range: 0.50 - 2.00mm , Head Diameter: 7.49mm , Head Height: 0.46mm , Maximum Grip: 2.00mm , Minimum Grip: 0.50mm , Body Length: 9.78mm , Material Detail: Steel 1008/1010 , Body Finish: Zinc Clear Trivalent Chromate , Minimum Hole Size: 6.40mm , RoHS 3 Compliant: Yes , Body End: Open End , Installed Thread Depth: N/A , Set Body Length: 8.00mm , Diameter: 6.32mm , Head Type: Low Profile , Virtual Type?: No

