
ATC5-580 AVK Fasteners and Tool Parts A-T Knurled Threaded Inserts
ATC5-580, AVK Fasteners and Tool Parts A-T Knurled Threaded Inserts, M5x0.8 ISO-5H Thread Size, (0.76mm - Up) Material Thickness, Round Body Splined, Low Profile Head, Stainless Steel Material, Tin Clear Finish, RoHS
Product Information
MPN
ATC5-580
BSPN
BA-ATC5-580
Available Qty
Minimum Order Qty
Qty Interval
Avg Lead Time For Backorders
Backorder Available Date
Price
-
Your Net Price
-
Available from these sellers
New (3) from Rs. 10,538 + Rs. 100 Shipping
Want to order more than the available Quantity? Click here
You can order the available quantity above and place a Backorder for more here with this Seller.
MPN
ATC5-580
BSPN
BA-ATC5-580
Min. Order Qty For Backorders
1
Avg Lead Time For Backorders
84 days
Backorder Available Date
Qty Interval After MOQ
1
Price
99999999
$99,999,999.0000
Your Net Price
$99,999,999.0000
0 % response rate, 0 -mins response time
| Brand | A-T Knurled Threaded Inserts |
|---|---|
| Manufacturer Part# | ATC5-580 |
| Body End | Open End |
| Body Material | Stainless Steel |
| Material Detail | Stainless Steel 304 |
| Body Finish | Tin Clear |
| Finish Detail | Tin Clear Per MIL-T-10727 TY I .0003 |
| Minimum Hole Depth | 10.16mm |
| Body Length | 9.40mm |
| Set Body Length | 5.21mm |
| Material Thickness Range | (0.76mm - Up) |
| [.187-Up] (4.75-Up) Mat. Thk. Hole Size | 7.54mm |
| [.187-Up] (4.75-Up) Mat. Thk. Drill Size | [19/64] |
| RoHS 3 Compliant | Yes |
| Seller Part Number | BA-ATC5-580 |
| ECCN | EAR99 |
| Diameter | 7.12mm |
| Manufacturer | AVK Fasteners and Tool Parts |
| Stock Status | Backorder |
ATC5-580 AVK Fasteners and Tool Parts A-T Knurled Threaded Inserts , Manufacturer Part#: ATC5-580 , Manufacturer: AVK Fasteners and Tool Parts , Brand: A-T Knurled Threaded Inserts , UOM (Inch or Metric): Metric , ECCN: EAR99 , Style: Round Body Splined , Thread Size: M5x0.8 ISO-5H , Body Material: Stainless Steel , Finish Detail: Tin Clear Per MIL-T-10727 TY I .0003 , Head Diameter: 7.77mm , Body Length: 9.40mm , Material Detail: Stainless Steel 304 , Body Finish: Tin Clear , RoHS 3 Compliant: Yes , Body End: Open End , Set Body Length: 5.21mm , [.187-Up] (4.75-Up) Mat. Thk. Drill Size: [19/64] , [.187-Up] (4.75-Up) Mat. Thk. Hole Size: 7.54mm , Material Thickness Range: (0.76mm - Up) , Minimum Hole Depth: 10.16mm , Diameter: 7.12mm , [.030-.090] (0.76-2.29mm) Mat. Thk. Drill Size: K , [.030-.090] (0.76-2.29mm) Mat. Thk. Hole Size: 7.14mm , [.091-.124] (2.31-3.15mm) Mat. Thk. Drill Size: L , [.091-.124] (2.31-3.15mm) Mat. Thk. Hole Size: 7.37mm , [.125-.186] (3.18-4.72mm) Mat. Thk. Drill Size: L , [.125-.186] (3.18-4.72mm) Mat. Thk. Hole Size: 7.37mm , Head Type: Low Profile , Virtual Type?: No

