
STS812AC Huck Auto-Clamp Rivets
STS812AC, Mate Rivets, Huck, Auto-Clamp Rivets
Product Information
MPN
STS812AC
BSPN
BA-STS812AC
Available Qty
Minimum Order Qty
Qty Interval
Avg Lead Time For Backorders
Backorder Available Date
Price
-
Your Net Price
-
Available from these sellers
New (3) from Rs. 10,538 + Rs. 100 Shipping
Want to order more than the available Quantity? Click here
You can order the available quantity above and place a Backorder for more here with this Seller.
MPN
STS812AC
BSPN
BA-STS812AC
Min. Order Qty For Backorders
1
Avg Lead Time For Backorders
84 days
Backorder Available Date
Qty Interval After MOQ
1
Price
99999999
$99,999,999.0000
Your Net Price
$99,999,999.0000
0 % response rate, 0 -mins response time
| Brand | Auto-Clamp Rivets |
|---|---|
| Manufacturer Part# | STS812AC |
| Minimum Grip | [.625] 15.88mm |
| Maximum Grip | [.750] 19.05mm |
| Body Material | Steel |
| Material Detail | Steel |
| Mandrel Material | Steel |
| Grip Range | .625-.750 |
| Body Finish | Zinc Clear Trivalent; |
| Finish Detail | Zinc Clear Trivalent |
| Mandrel Finish | Zinc Clear Trivalent |
| Mandrel Diameter | [.114] 2.90mm |
| Drill Size | O |
| Tensile Strength lbf (kN) | 350[1.56] |
| RoHS 3 Compliant | RoHS 3 |
| Hole Size | [.312]7.92mm |
| Diameter | 0.250 Inch |
| Manufacturer | Huck |
| Stock Status | Backorder |
STS812AC, Mate Rivets, Huck, Auto-Clamp Rivets, Mandrel Finish : Zinc Clear Trivalent, Mandrel Material : Steel, Body Finish : Zinc Clear Trivalent;, Material Detail : Steel, Fractional Diameter Size [Unified] : [1/4], Tensile Strength Lbf. [kN.] : 350[1.56], Grip Range (Metric) : 15.88-19.05mm, Grip Range (Unified) : .625-.750, Mandrel Diameter (Nom) [Unified] mm : [.114] 2.90mm, RoHS 3 Compliant : RoHS 3, Male Head Height [Unified] : [.092], Male Head Height [Metric] : [2.34], Male Body Length (Nom) [Unified] mm : [.454]11.53mm, Hole Size [Unified] mm : [.312]7.92mm, Female Head Height [Unified] : [.095], Female Head Height [Metric] : [2.41], Female Body Length (Nom) [Unified] mm : [.580] 14.73mm, Maximum Grip [Unified] mm : [.750] 19.05mm, Minimum Grip [Unified] mm : [.625] 15.88mm, Style : 34370, RoHS Compliant : 1295, Head Diameter [Unified] : [.625], Finish Detail : Zinc Clear Trivalent, Body Material : Steel, Fastener Diameter (Nom) [Metric] : [6.35], Fastener Diameter (Nom) [Unified] : [.250], OEM Unit Of Measure : Unified, Type : Blind Rivets, Drill Size : O, Head Diameter [Metric] : [15.88]

