
Avdel Versa-Nut 0VN21-02634 Straight Shank Slotted Body Insert; M6x1 ISO-5H, (0.020 - 0.280 Inch Grip), Large Flange Head, Steel, Zinc Clear Trivalent Chromate Passivated Finish
Product Information
MPN
0VN21-02634
BSPN
BA-0VN21-02634
Available Qty
Minimum Order Qty
Qty Interval
Avg Lead Time For Backorders
Backorder Available Date
Price
-
Your Net Price
-
Available from these sellers
New (3) from Rs. 10,538 + Rs. 100 Shipping
Want to order more than the available Quantity? Click here
You can order the available quantity above and place a Backorder for more here with this Seller.
MPN
0VN21-02634
BSPN
BA-0VN21-02634
Min. Order Qty For Backorders
1
Avg Lead Time For Backorders
140 days
Backorder Available Date
Qty Interval After MOQ
1
Price
0.3834
$0.3834
Your Net Price
$0.3834
0 % response rate, 0 -mins response time
| Brand | Versa-Nut Threaded Inserts |
|---|---|
| Manufacturer Part# | 0VN21-02634 |
| Minimum Grip | 0.51mm |
| Maximum Grip | 7.11mm |
| Grip Range | 0.51 - 7.11mm |
| Body Material | Steel |
| Material Detail | Low Carbon Steel DIN EN 10263-2 Qst 34-3, BS EN/DIN 10263-2 C8C, Werkstoff 1.0213, SAE 1008 |
| Body Finish | Zinc Clear Trivalent Chromate Passivated |
| Finish Detail | Zinc Clear Trivalent Chromate Passivated per ASTM B-633 Type I, Class 2 |
| Minimum Hole Size | 8.80mm |
| Drill Size | S |
| Body Length | 27.31mm |
| Set Body Length | 12.80mm |
| Seller Part Number | BA-0VN21-02634 |
| Diameter | 8.79mm |
| Manufacturer | Avdel |
| Stock Status | Backorder |
Avdel Versa-Nut Straight Shank Slotted Body Insert, Unit of Measure: Metric, 0.346 Inch Decimal Equivalent, 8.79mm Nominal Metric Diameter, Thread Size: M6x1 ISO-5H, 0.020 Inch (0.51mm) Minimum Grip, 0.280 Inch (7.11mm) Maximum Grip, 0.020 - 0.280 Inch (0.51 - 7.11mm) Grip Range, 0.635 Inch (16.12mm) Head Diameter, 0.064 Inch (1.63mm) Head Height, Large Flange Head, 0.346 Inch (8.80mm) Minimum Hole Size, S Drill Size, 1.075 Inch (27.31mm) Body Length, Set Body Length: 0.504 Inch (12.80mm), Steel Body Material, Material Detail: Low Carbon Steel DIN EN 10263-2 Qst 34-3, BS EN/DIN 10263-2 C8C, Werkstoff 1.0213, SAE 1008, Zinc Clear Trivalent Chromate Passivated Body Finish, Finish Detail: Zinc Clear Trivalent Chromate Passivated per ASTM B-633 Type I, Class 2, RoHS 3 Compliant Yes

