
ATA2-350 AVK Fasteners and Tool Parts A-T Knurled Threaded Inserts
ATA2-350, AVK Fasteners and Tool Parts A-T Knurled Threaded Inserts, M3x0.5 ISO-5H Thread Size, (0.76mm - Up) Material Thickeness, Round Body Splined, Low Profile Head, Aluminum Material, Cadmium Clear Plated Finish
Product Information
MPN
ATA2-350
BSPN
BA-ATA2-350
Available Qty
Minimum Order Qty
Qty Interval
Avg Lead Time For Backorders
Backorder Available Date
Price
-
Your Net Price
-
Available from these sellers
New (3) from Rs. 10,538 + Rs. 100 Shipping
Want to order more than the available Quantity? Click here
You can order the available quantity above and place a Backorder for more here with this Seller.
MPN
ATA2-350
BSPN
BA-ATA2-350
Min. Order Qty For Backorders
1
Avg Lead Time For Backorders
38 days
Backorder Available Date
Qty Interval After MOQ
1
Price
99999999
$99,999,999.0000
Your Net Price
$99,999,999.0000
0 % response rate, 0 -mins response time
| Brand | A-T Knurled Threaded Inserts |
|---|---|
| Manufacturer Part# | ATA2-350 |
| Body End | Open End |
| Body Material | Aluminum |
| Material Detail | Aluminum 6061-T6 |
| Body Finish | Cadmium Clear Plated |
| Finish Detail | Cadmium Clear Plate Per SAE AMS-QQ-P-416, Type I, Class 3 |
| Minimum Hole Depth | 10.16mm |
| Body Length | 9.40mm |
| Set Body Length | 5.21mm |
| Material Thickness Range | (0.76mm - Up) |
| [.187-Up] (4.75-Up) Mat. Thk. Hole Size | 4.98mm |
| [.187-Up] (4.75-Up) Mat. Thk. Drill Size | [9] |
| Seller Part Number | BA-ATA2-350 |
| ECCN | EAR99 |
| Diameter | 4.75mm |
| Manufacturer | AVK Fasteners and Tool Parts |
| Stock Status | Backorder |
ATA2-350 AVK Fasteners and Tool Parts A-T Knurled Threaded Inserts , Manufacturer Part#: ATA2-350 , Manufacturer: AVK Fasteners and Tool Parts , Brand: A-T Knurled Threaded Inserts , UOM (Inch or Metric): Metric , ECCN: EAR99 , Style: Round Body Splined , Thread Size: M3x0.5 ISO-5H , Body Material: Aluminum , Finish Detail: Cadmium Clear Plate Per SAE AMS-QQ-P-416, Type I, Class 3 , Head Diameter: 5.36mm , Body Length: 9.40mm , Material Detail: Aluminum 6061-T6 , Body Finish: Cadmium Clear Plated , RoHS 3 Compliant: 3/16 Inch , Body End: Open End , Set Body Length: 5.21mm , [.187-Up] (4.75-Up) Mat. Thk. Drill Size: [9] , [.187-Up] (4.75-Up) Mat. Thk. Hole Size: 4.98mm , Material Thickness Range: (0.76mm - Up) , Minimum Hole Depth: 10.16mm , Diameter: 4.75mm , [.030-.090] (0.76-2.29mm) Mat. Thk. Drill Size: [3/16] , [.030-.090] (0.76-2.29mm) Mat. Thk. Hole Size: 4.75mm , [.091-.124] (2.31-3.15mm) Mat. Thk. Drill Size: [11] , [.091-.124] (2.31-3.15mm) Mat. Thk. Hole Size: 4.90mm , [.125-.186] (3.18-4.72mm) Mat. Thk. Drill Size: [11] , [.125-.186] (3.18-4.72mm) Mat. Thk. Hole Size: 4.90mm , Head Type: Low Profile , Virtual Type?: No

